Gezilecek Yerler

Önemli Akarsularımız

          İlçemizin batı sınırını çizen Bolaman ırmağı ile doğu sınırının büyük bir bölümünü belirleyen ve bolaman ırmağının önemli kollarından biri olan şahsen deresi en önemli akarsularımızdır.Bu akarsuların içinden geçtikleri vadiler gölleri ve şelaleleri ile görülmeye değer niteliktedir.

          Bunların dışında Çavuşbaşı , Akköy, Kestaneyokuşu ve Kışlacık dereleri de önemli akarsulardır.

 

Gelinkayası

          İlçemiz Taşoluk merkez mahallesine , merkeze hakim bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Uzaktan bakıldığında duvaklı bir gelini andıran kayatik bir oluşum vardır. Buradan bakıldığında Karadeniz adeta ayaklarınızın altındadır.Bu alan belediyemiz tarafından piknik yeri ve geleneksel Gelinkaya Kültür Sanat ve Turuzim festivalinde konser alanı olarak kullanılmaktadır.

          Gelin kayanın bulunduğu tepenin batı yamacında bulunan eski taş ocağı belediyemiz tarafından yapay bir şelaleye dönüştürülmüştür. Bölgemizin en büyük yapay şelalesi olma özelliği taşıyan Gelinkaya şelalesi herkesin ilgisini çekmektedir.

          Gelinkayası ve çevresi ile ilgili belediyemizin bir çok projeleri olup ekonomik imkanlar doğrultusunda bu projeler tek tek hayata geçirilecektir.

 

Kazmacı Evliyası Mesire Alanı

          İlçemiz ile Çatalpınar ilçesi arasında ,Kestaneyokuşu mahallemizde yer alan mesire ve piknik alanıdır.İlçemiz için birr yala gibidir.Ulaşımın kolay olması (ilçe merkezine 8 km) nedeniyle yoğun ilgi görmektedir.

          Denize hakim bir yer olup manzarası muhteşemdir.

          Balan endemik orman gülü örtüsü ile önem arz etmektedir.İlk bahar mevsiminde çiçek açan orman güllerinin oluşturduğu tablo görülmeye değerdir.


Çamaş Kanyonu

            İlçemiz Sarıyakup - Sucuali ve Budak- Çavuşbaşı mahalleleri arasında bulunan ve Ülkemizin en uzun (4 km) dere kanyonu olma özelliğine sahiptir. Kano ve raftibg için tesislerin yapılması planlanmaktadır.


Kestaneyokuşu Çifte Şelale

            Kestaneyokuşu mahallemizde bulunan bu eşsiz şelaleler 70 metre yükseklikten akmakta olup şelalelerin birleştiği alandaki gölü ile  İlçemizde görürmeye değer yerler arasında yerini aldı.


Cevatbey Konağı

            İlçemiz Edirli Mahallesinde bulunmaktadır. Çamaş ailesinden Osman Ağa tarafından inşa edilmiştir. Osman Ağa'nın oğlu Cevat Bey tarafından uzun süre kullanıldığı için halk arasında Cevat Bey konağı olarak bilinmektedir. Konak zamanın Ermeni ustaları tarafından yapılmıştır. Yapının inşasında taş ve kestane ağacı kullanılmış olup, 18 odası bulunmaktadır.Avlusunda aş evi ve fırın bulunmaktadır. Samsun Kültür Varlıklarını koruma Bölge Kurulunun 20.01.2012 tarih ve 223 sayılı kararı ile tescil edilmiştir.Kaya Mezarları

        İlçemizde 8 adet kaya mezarı bulunmaktadır.

Copyrigt © 2019 T.C. Çamaş Belediyesi ®